Jak wyleczyć podrażnioną skórę głowy?

Łupież, łuszczyca, egzema i wszy to częste przyczyny swędzenia skóry głowy. Bez względu na przyczynę, różne domowe środki mogą pomóc złagodzić świąd skóry głowy.

Ludzie mogą używać olejków eterycznych, koloidalnych płatków owsianych i produktów dostępnych bez recepty (OTC), aby złagodzić swędzenie. Osoby z uporczywym swędzeniem skóry głowy, które nie reagują na naturalne środki lecznicze, mogą odnieść korzyści ze stosowania szamponów leczniczych.

W tym artykule omówiono najlepsze naturalne metody leczenia i produkty OTC, a także przyczyny swędzenia skóry głowy.

1. Ciepła oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek może pomóc złagodzić swędzące strupy skóry.

Nakładanie ciepłej oliwy z oliwek na skórę głowy może pomóc zmiękczyć i rozluźnić swędzące strupy i łuski na powierzchni skóry.

Przed nałożeniem na skórę głowy rozgrzej oliwę z oliwek w dłoniach i wmasuj w skórę.

Pozostaw oliwę z oliwek na skórze głowy na kilka godzin, a następnie zmyj ją szamponem leczniczym, takim jak smoła węglowa lub kwas salicylowy.

2. Koloidalne płatki owsiane

Niektóre szampony przeciwłupieżowe zawierają naturalny składnik zwany koloidalną mąką owsianą. Koloidalna owsianka to drobno zmielone płatki owsiane rozpuszczone w wodzie.

Roztwór tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry, która pomaga zatrzymać wilgoć i zapobiega wysuszeniu i łuszczeniu.

Koloidalne płatki owsiane mają również znane właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które pomagają łagodzić podrażnienia skóry.

Ludzie mogą samodzielnie wytwarzać koloidalne płatki owsiane w domu. Aby przygotować koloidalny roztwór płatków owsianych:

  • zawiń garść płatków owsianych w muślinową szmatkę
  • przytrzymaj ściereczkę pod bieżącą letnią wodą, zbierając spływającą wodę w dzbanku
  • delikatnie i równomiernie wlej wodę z płatków owsianych na skórę głowy

Koloidalne płatki owsiane można również znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie.

3. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zawiera duże ilości naturalnej substancji zwanej kwasem octowym. Ludzie używali tego kwasu jako środka odkażającego rany od tysięcy lat ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Ocet jabłkowy może być szczególnie skuteczny w łagodzeniu świądu skóry głowy związanego z łuszczycą. National Psoriasis Foundation twierdzi, że niektórzy ludzie rozcieńczają ocet w wodzie, stosując proporcję 1 części octu na 1 część wody. Zmyj ciepłą wodą po kilku minutach lub po wyschnięciu.

Ocet może powodować pieczenie po nałożeniu na skórę, zwłaszcza popękaną lub z pęcherzami. Osoby z otwartymi ranami na skórze głowy powinny unikać tego sposobu. Ocet jabłkowy może powodować oparzenia chemiczne, więc zachowaj ostrożność, próbując tego środka.

4. Olejek miętowy

Olejek z mięty może pomóc złagodzić swędzenie.

Olejek miętowy zawiera wysokie stężenie naturalnej substancji zwanej mentolem. Mentol działa chłodząco na skórę i może być szczególnie pomocny w łagodzeniu swędzenia wywołanego alergiami skórnymi.

W jednym badaniu z 2012 roku oceniano wpływ olejku miętowego zawieszonego w oleju sezamowym na swędzenie u kobiet w ciąży. Stosowany dwa razy dziennie przez 2 tygodnie, olejek eteryczny zmniejszył swędzenie w porównaniu z placebo.

Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, ludzie nie powinni nakładać nierozcieńczonego olejku miętowego bezpośrednio na skórę. Zamiast tego spróbuj dodać kilka kropli olejku do szamponu i nanieś go na skórę głowy, a następnie dokładnie spłucz letnią wodą.

Olejek z mięty jest dostępny w różnych sklepach internetowych.

5. Olejek z trawy cytrynowej

Łupież charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą głowy. Olejek z trawy cytrynowej może być skutecznym sposobem leczenia łupieżu, zgodnie z kontrolowanym badaniem z 2015 roku.

W tym badaniu 30 uczestników nałożyło roztwór olejku z trawy cytrynowej na jedną połowę głowy, a roztwór placebo na drugą połowę.

Po stosowaniu roztworu dwa razy dziennie przez 2 tygodnie, formuła trawy cytrynowej zmniejszyła łupież w porównaniu z placebo. 10-procentowy roztwór oleju z trawy cytrynowej był skuteczniejszy niż 5-procentowy roztwór.

W Internecie dostępnych jest wiele rodzajów olejku z trawy cytrynowej.

6. Olejek z drzewa herbacianego i nerolidol

Olejek z drzewa herbacianego może być skutecznym naturalnym sposobem leczenia świądu skóry głowy związanego z wszawicą. Badanie laboratoryjne z 2012 roku wykazało, że 1-procentowe stężenie olejku z drzewa herbacianego skutecznie zabiło wszystkie wszy w ciągu 30 minut od zastosowania.

Naukowcy przetestowali również inną naturalną substancję zwaną nerolidolem, która występuje w niektórych roślinach. Połowa wszystkich jaj wszy traktowanych 1-procentowym stężeniem nerolidolu nie wykluwała się po 4 dniach.

Autorzy doszli do wniosku, że roztwór 1 części olejku z drzewa herbacianego (o stężeniu 0,5%) na 2 części nerolidolu (o stężeniu 1%) może być szczególnie skuteczny w zabijaniu wszy i ich jaj.

W sklepach internetowych można kupić różne produkty zarówno z olejku z drzewa herbacianego, jak i nerolidolu.

7. Kwas salicylowy

Kwas salicylowy to naturalna substancja chemiczna obecna w roślinach. Działa zarówno przeciwbakteryjnie, jak i przeciwzapalnie, pomaga złuszczać skórę.

Kwas salicylowy jest częstym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych. Kwas działa zmiękczając obszary grubej i stwardniałej skóry, ułatwiając jej odpadanie ze skóry głowy. Pomaga to kontrolować swędzenie związane z łupieżem i innymi chorobami skóry głowy.