Jak wyleczyć pękające paznokcie wzdłuż?

Zdrowe paznokcie są gładkie, bez plam i przebarwień. Nie mają wgłębień ani rowków, chociaż mogą mieć pionowe grzbiety. Pęknięte, rozdwojone lub łamliwe paznokcie mogą czasami być oznaką problemów zdrowotnych.

Dowiedz się, co powoduje pękanie paznokci i jakie kroki należy podjąć, aby opanować problem.

Pękające paznokcie – przyczyny i leczenie

Starzenie się

Najczęstszym powodem pękania paznokci jest coś, co dzieje się każdemu: starzenie się. Wraz z wiekiem paznokcie stają się cieńsze i bardziej podatne na pękanie. Występuje to najczęściej u kobiet powyżej 60 roku życia, ale może również dotyczyć mężczyzn.

Jeśli twoje popękane paznokcie są związane ze starzeniem się, możesz również zobaczyć łuszczenie i wypukłości.

Chociaż nie możesz cofnąć czasu, możesz lepiej zadbać o swoje paznokcie. Przed snem nałóż na paznokcie i skórki krem ​​mocznikowy lub olej mineralny, a następnie załóż bawełniane rękawiczki. W ciągu dnia balsam nakładaj po umyciu rąk lub prysznicu. Jeśli to nie wystarczy, twój dermatolog może przepisać silniejsze środki.

Ostre produkty do paznokci

Lakier do paznokci i zmywacz do paznokci mogą zawierać silne chemikalia. Jeśli będziesz ich często używać, mogą osłabić i wysuszyć paznokcie. To sprawia, że ​​są one bardziej podatne na pękanie. Również kleje i barwniki w paznokciach akrylowych mogą powodować reakcję.

Jeśli produkty do paznokci są przyczyną pękania paznokci, możesz również mieć:

  • Zmiany koloru, takie jak zażółcenie
  • Matowe paznokcie

Unikaj produktów do paznokci, które zawierają toluen i formaldehyd, dwa szczególnie agresywne chemikalia. Biotyna, suplement witaminy B, może pomóc w leczeniu paznokci. Ale nie powinnaś tego brać, jeśli jesteś w ciąży. Jeśli po 6 miesiącach paznokcie nadal pękają, skontaktuj się z lekarzem.

Mokre ręce

Jeśli spędzasz dużo czasu z rękami w wodzie, np. na zmywaniu naczyń, paznokcie mogą zacząć pękać.

Jeśli to jest przyczyną pękających paznokci, możesz mieć również:

  • Bardzo miękkie paznokcie
  • Pękanie, które jest gorsze w miesiącach zimowych
  • Normalnie wyglądające paznokcie, które nie są popękane

Balsam z lanoliną lub alfa-hydroksykwasem może złagodzić okolice paznokci. Niektórzy używają warstwy przezroczystego lakieru do paznokci, aby chronić popękane paznokcie. Aby zapobiec większej liczbie pęknięć, zakładaj gumowe rękawice z bawełnianą podszewką, gdy masz ręce w wodzie. Delikatnie spiłuj wszelkie pęknięcia paznokci lub nierówne krawędzie, aby nie prowadziły do ​​dalszych pęknięć.