Jak nie dać się cukrzycy – diabetolog Wrocław

Osób zmagających się z cukrzycą na całym świecie jest blisko pół miliarda. Jeszcze więcej jest osób w grupie ryzyka. Jak zadbać o siebie, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem?

Cukier prosty, czyli prosta droga do utraty zdrowia

Tak wysoki procent występowania cukrzycy, w skali populacji, jest wynikiem szybkich przemian cywilizacyjnych, które trwają od poprzedniego stulecia. Kluczowym aspektem jest łatwy dostęp do taniej, wysoko przetworzonej żywności, która opiera się ca cukrach prostych i tłuszczach utwardzonych. Niektórzy porównują pojawienie się czystego, rafinowanego cukru, produkowanego na skalę przemysłową, do produkcji alkoholu na masową skalę. Otóż obie te substancje mają poważne konsekwencje zdrowotne, spożywane w nadmiarze. Zarówno cukier jak i alkohol mają właściwości uzależniające. Firmy produkujące żywność doskonale zdają sobie z tego sprawę. Cukier ma bardzo pożądany smak, jest tani i łatwo dostępny w wysokich ilościach. Dzięki temu jest stosowany niemal do wszystkich wyrobów, do których da się go wykorzystać. Warto budować świadomość obecności cukru w codziennej diecie, czytać etykiety i być czujnym na jego obecność. Czasami bardzo niewinnie i zdrowo wyglądające produkty, mogą zawierać duża ilość sacharozy, dzięki czemu konsument nie będzie zdawał sobie sprawy z tego, ile faktycznie spożywa cukrów w ciągu dnia. Niestety jest to najkrótsza droga do pogorszenia stanu zdrowia. Jeżeli problem cukrzycy dotyka nas, diabetolog Wrocław będzie adresem, pod który powinniśmy się udać.

Jeden problem, różne przyczyny

Genetyka, środowisko i nawyki. Oto trzy obszary, w których znajdują się nasze uwarunkowania chorobowe. Jeżeli ze względów genetycznych, jesteśmy w grupie ryzyka występowania cukrzycy, dobrze zadbać odpowiednio wcześniej o zbudowanie świadomości i prozdrowotnych nawyków. Okazuje się, że nie tylko wysoka ilość cukrów prostych w diecie ma wpływ na pojawienie się cukrzycy. Kluczową rolę odgrywa aktywność fizyczna. Niestety bardzo często nasze prace i obowiązki sadzają nas na krześle na bardzo długie godziny. W pozycji siedzącej rozpoczynamy proces edukacji już na etapie przedszkolnym. Takie uwarunkowanie ma kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia. Brak rekompensaty długiego czasu spędzonego na krześle, w postaci aktywności fizycznej, prędzej czy później na pewno przełoży się na naszą kondycję i zdrowie i być może będzie konieczna wizyta w diabetolog Wrocław.

Diabetolog Wrocław – fachowe wsparcie w budowaniu zdrowia

Zanim konieczna będzie wizyta u lekarza, możemy pomyśleć co zrobić dla siebie, aby cieszyć się dobrą formą, nie idąc jednocześnie drogą koniecznych wyrzeczeń. Po pierwsze świadomość żywieniowa. Każdy produkt, który kupujemy w sklepie, musi zawierać na swojej etykiecie niezbędne informacje, które informują nas o składzie i makroskładnikach (cukry, węglowodany, tłuszcze). Tej świadomości możemy w łatwy sposób sięgać po to, co dla nas dobre. Drugim filarem jest ruch. Za wypracowanie sobie jak najwcześniej nawyku aktywności fizycznej, nasze ciało będzie nam dziękować przez całe życie. Ruch pozwala zredukować ryzyko cukrzycy nawet o 60%.