Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Ważne jest, aby dbać o siebie i czerpać jak najwięcej z życia. Poniżej znajduje się 10 praktycznych sposobów dbania o swoje zdrowie psychiczne. Wprowadzanie prostych zmian w swoim życiu nie musi kosztować fortuny ani zajmować mnóstwa czasu. Każdy może zastosować się do tej rady. Dlaczego nie zacząć dzisiaj?

1. Mów o swoich uczuciach

Mówienie o swoich uczuciach może pomóc Ci zachować dobre zdrowie psychiczne i poradzić sobie z niepokojem.

2. Bądź aktywny

Regularne ćwiczenia mogą zwiększyć Twoją samoocenę i pomóc Ci skoncentrować się, spać i poczuć się lepiej. Ćwiczenia pomagają utrzymać mózg i inne ważne narządy w zdrowiu, a także mają znaczący wpływ na poprawę zdrowia psychicznego.

3. Dobrze się odżywiaj

Twój mózg potrzebuje mieszanki składników odżywczych, aby zachować zdrowie i dobrze funkcjonować, podobnie jak inne narządy w Twoim ciele. Dieta, która jest dobra dla zdrowia fizycznego, jest również dobra dla zdrowia psychicznego.

4. Pij rozważnie

Często pijemy alkohol, aby zmienić nasz nastrój. Niektórzy piją, aby poradzić sobie ze strachem lub samotnością, ale efekt jest tylko tymczasowy.

Kiedy napój przestaje działać, czujesz się gorzej z powodu sposobu, w jaki alkohol wpłynął na twój mózg i resztę ciała. Picie nie jest dobrym sposobem radzenia sobie z trudnymi uczuciami.

5. Pozostawaj w kontakcie

Nie ma nic lepszego niż spotkanie z kimś twarzą w twarz, ale nie zawsze jest to możliwe. Możesz też zadzwonić, wysłać wiadomość lub porozmawiać online. Utrzymuj kontakty: to dobre dla Ciebie!

6. Poproś o pomoc

Nikt z nas nie jest nadczłowiekiem. Wszyscy czasami jesteśmy zmęczeni lub przytłoczeni tym, jak się czujemy lub gdy sprawy nie idą zgodnie z planem.

Jeśli czujesz, że to dla Ciebie za dużo i nie radzisz sobie, poproś o pomoc. Twoja rodzina lub przyjaciele mogą być w stanie zaoferować praktyczną pomoc lub wysłuchać Cię.

7. Zrób sobie przerwę

Zmiana scenerii lub zmiana tempa życia są dobre dla zdrowia psychicznego.

Może to być pięciominutowa przerwa na sprzątanie kuchni, półgodzinna przerwa na lunch w pracy lub weekend na zwiedzanie nowego miejsca. Kilka minut może wystarczyć, aby się odstresować. Daj sobie trochę czasu.

8. Zrób coś, w czym jesteś dobry

Co kochasz robić? W jakich czynnościach możesz się zatracić? Co kochałeś robić w przeszłości?

Zadowolenie z siebie może pomóc pokonać stres. Wykonywanie czynności, które lubisz, prawdopodobnie oznacza, że ​​jesteś w tym dobry, a osiągnięcie czegoś zwiększa Twoją samoocenę

9. Zaakceptuj to, kim jesteś

Wszyscy jesteśmy różni. O wiele zdrowiej jest zaakceptować, że jesteś wyjątkowy, niż życzyć sobie, byś był bardziej podobny do kogoś innego. Dobre samopoczucie zwiększa pewność siebie podczas uczenia się nowych umiejętności, odwiedzania nowych miejsc i nawiązywania nowych znajomości. Dobra samoocena pomaga radzić sobie, gdy życie przybiera trudny obrót.

10. Troska o innych

„Przyjaciele są naprawdę ważni… Pomagamy sobie nawzajem, kiedy tylko możemy, więc jest to droga dwukierunkowa, a ich wsparcie podnosi nas na duchu”.

Troska o innych jest często ważną częścią utrzymywania relacji z bliskimi Ci osobami. Może nawet zbliżyć was do siebie.