Gospodarka Japonii

Gospodarka Japonii jest wysoko rozwiniętą gospodarką wolnorynkową. Zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem nominalnego PKB i czwarte pod względem parytetu siły nabywczej (PPP). i jest drugą co do wielkości rozwiniętą gospodarką świata. Japonia jest członkiem G7 i G20. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB na mieszkańca (PPP) w kraju wyniósł 38 937 USD (2016 r.). Ze względu na zmienny kurs walutowy, PKB Japonii mierzone w dolarach podlega gwałtownym wahaniom. Uwzględniając te wahania za pomocą metody Atlas, szacuje się, że PKB na mieszkańca Japonii wynosi około 38 490 USD.

Gospodarka japońska jest prognozowana w kwartalnym badaniu nastrojów biznesowych przeprowadzonym przez Bank Japonii. Nikkei 225 przedstawia miesięczny raport dotyczący największych akcji blue chipów w Japan Exchange Group, która jest trzecią co do wielkości giełdą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. W 2018 r. Japonia była czwartym co do wielkości importerem na świecie i czwartym co do wielkości eksporterem. Posiada drugie co do wielkości rezerwy walutowe na świecie o wartości 1,3 bln USD. Zajmuje 29 miejsce pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej i 5 miejsce w globalnym raporcie konkurencyjności. Zajmuje pierwsze miejsce na świecie w indeksie złożoności ekonomicznej. Japonia jest również trzecim co do wielkości rynkiem konsumenckim na świecie.

Japonia jest trzecim co do wielkości krajem produkującym samochody na świecie, ma największy przemysł dóbr elektronicznych i często jest zaliczana do najbardziej innowacyjnych krajów świata, prowadząc kilka pomiarów globalnych zgłoszeń patentowych. W obliczu rosnącej konkurencji ze strony Chin i Korei Południowej produkcja w Japonii koncentruje się obecnie głównie na towarach zaawansowanych technologicznie i precyzyjnych, takich jak instrumenty optyczne, pojazdy hybrydowe i robotyka. Oprócz regionu Kantō, region Kansai jest jednym z wiodących klastrów przemysłowych i centrów produkcyjnych japońskiej gospodarki. Wielkość i struktura przemysłowa miast w Japonii utrzymują ścisłe regularności pomimo znacznego wzrostu liczby ludności i przemysłu w miastach w godzinach nadliczbowych. Japonia jest największym na świecie krajem wierzycielskim. Japonia generalnie odnotowuje roczną nadwyżkę handlową i znaczną nadwyżkę inwestycji międzynarodowych netto. Od 2010 roku Japonia posiada 13,7% prywatnych aktywów finansowych na świecie (trzecie co do wielkości na świecie) o wartości szacowanej na 13,5 biliona dolarów. Od 2017 r. 51 firm z listy Fortune Global 500 ma swoją siedzibę w Japonii w porównaniu z 62 w 2013 r. Kraj ten jest trzecim co do wielkości na świecie pod względem całkowitego bogactwa.

Załamanie się bańki cen aktywów w Japonii w 1991 r. doprowadziło do okresu stagnacji gospodarczej zwanej „straconą dekadą”, która czasami znana jest jako „stracone 20 lat”. W latach 1995–2007 PKB spadł z 5,33 bln USD do 4,36 bln USD w wartościach nominalnych. Japonia ma dziś najwyższy stosunek długu publicznego do PKB spośród wszystkich krajów rozwiniętych, z długiem publicznym na poziomie 236% PKB w 2017 r. Dług ten jest w większości własnością obywateli Japonii. Gospodarka japońska stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych ze starzeniem się i zmniejszającą się liczbą ludności, która osiągnęła szczytowy poziom 128 mln w 2010 r. i spadła do 126,5 mln od 2018 r. Prognozy wskazują, że na początku XXI wieku populacja będzie nadal spadać do poziomu potencjalnie poniżej 100 milionów.