Domowe sposoby na zapalenie zatok? Jak walczyć z bólem?

Chroniczne i nawracające zapalenia zatok to dolegliwość bardzo doskwierająca, często utrudniająca normalne funkcjonowania. Rozpychający ból u nasady nosa promieniuje na czoło. Nie ma mowy o intensywnej pracy czy wysiłku fizycznym. Czy istnieją naturalne sposoby pomagające w walce z bólem?

Domowe sposoby jako wsparcie leczenia

Chroniczne zapalenie zatok dotyka wiele osób. Jest to dolegliwość nie tylko bardzo męcząca, ale i skomplikowana w swoim pochodzeniu, co utrudnia walkę z nią. Domowe sposoby mogą pomóc w łagodzeniu czy usuwaniu bólu, natomiast trzeba wyraźnie powiedzieć, że leczenie chorych zatok wymaga naprawę wielokierunkowego działania. Chodzi o oddziaływanie na wszystkie połączenia w tzw. trójkącie zatokowym. Do leczenia stosować można oczywiście inhalacje, kompresy i okłady, natomiast niezbędne często są leki przeciwzapalne, różnorodna suplementacja i… właściwa dieta.

Dlaczego zatoki chorują?

Zapalenie zatok może pojawiać się z bardzo różnych powodów. Pomijając już wewnętrzne procesy w trójkącie zatokowym, które prowadzą do tej dolegliwości, powiedzieć trzeba, że przyczyną zapalenia zatok mogą być:

  • infekcje,
  • alergie,
  • budowa fizjologiczne, która może przyczyniać się do rozwoju choroby.

Domowe sposoby na chore zatoki

Leczenie zatok wymaga naprawdę wielokierunkowego działania. Sięgnięcie jedynie po wybrany element – suplementację, leki przeciwzapalne, aromaterapię, akupunkturę może co prawda przynieść chwilowe złagodzenie dolegliwości, natomiast nie sprawi, że problem całkowicie zniknie.

W momencie rozwoju choroby, pojawieniu się silnych dolegliwości bólowych można jednak sięgnąć po domowe sposoby, które pomogą złagodzić ból i ułatwią oddychanie.

Bardzo pomocna może okazać się aromaterapia. Olejek na zatoki to z reguły mieszanka co najmniej kilku różnych: olejku z mięty pieprzowej, z tymianku białego, eukaliptusowego, z oregano górskiego. Olejki podrażniają śluzówkę nosa, prowadzą do produkcji większej ilości wydzieliny, co ułatwia jej wydzielanie. Jednocześnie ją rozrzedzają, co nie tylko ułatwia pozbywanie się jej, ale także zmniejsza uczucie „rozpierania” nasady nosa czy czoła. Dodatkowo, olejki działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Można je stosować doraźnie w momencie pojawienia się dolegliwości. Olejek na zatoki może być jednak także elementem bardziej rozbudowanej strategii leczenia. Olejki można dodawać do kąpieli (także stóp). Trzeba jednak pamiętać o ich wcześniejszym rozpuszczeniu z jogurcie lub neutralnym oleju. Mieszankę olejków można stosować do inhalacji. Dobrze działa także dodanie kilku kropel do prażonej soli i inhalacja.

Ulgę w bólu mogą przynieść także kompresy z soli, najlepiej jodowo-bromowej. Kilka garści podgrzewa się na patelni, wszystko zawija w ścierkę i przykłada do czoła na 45 minut. Skutecznym sposobem na ból jest także okład z grochu. Groch w lnianym woreczku (z dodatkiem łyżki, dwóch soli) wkłada się do nagrzanego piekarnika (ale delikatnie, do 60 stopni) na kilka minut, a następnie przykładamy do czoła.