Czy mata jest niezbędnym elementem ćwiczeń?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy mata do ćwiczeń jest ważną częścią rutyny treningowej – tutaj znajdziesz odpowiedź. Czytaj dalej i pozbądź się wątpliwości!

mata do ćwiczeń

Dlaczego mata do ćwiczeń ma znaczenie?

Jeśli regularnie ćwiczysz w domu lub na siłowni, mata do ćwiczeń naprawdę jest niezbędna i przydaje się w prawie każdym treningu. Jednak to, co jest dodatkową informacją, która pomoże Ci zrozumieć jej sens to, że mimo iż być może myślisz, że do wszystkich ćwiczeń fitness wystarczy tylko jedna mata do ćwiczeń – prawda jest taka, że jest inaczej. Obecnie na rynku dostępne są różne jej rodzaje i dopasowanie odpowiedniego do harmonogramu swoich treningów, podobnie ja sama mata – ma znaczenie.

Niektóre maty służą przede wszystkim do ochrony podłóg w siłowni, a inne do ochrony ciała podczas ćwiczeń. Są też inne, które mają antypoślizgową powierzchnię z minimalną amortyzacją. Możesz pomyśleć, że każda jest taka sama i obojętnie, której użyjesz – będzie dobrze. Chcemy jednak pomóc Ci wyjść z tego błędnego toku myślenia – co będzie możliwe, dzięki zapoznaniu się z poszczególnymi rodzajami mat.

Jakie rodzaje mat mogą pomóc w jakości ćwiczeń?

Jeśli często odwiedzasz siłownię, być może zauważyłeś gumowe podłogi. W rzeczywistości są to gumowe maty, które chronią podłogę przed uderzeniami spowodowanymi uderzeniem ciężkiego sprzętu o podłogę. Wyobraź sobie tylko sztangę uderzającą o podłogę bez zabezpieczenia na siłowni! Mata podłogowa do siłowni jest tutaj absolutnie niezbędnym elementem.

Kolejnym rodzajem jest mata do ćwiczeń szczególnych, jakimi są:

  • pilates,
  • joga.

Pilates i joga wymagają antypoślizgowej powierzchni, jeśli chodzi o maty, ponieważ większość czynności wykonywanych jest właśnie na niej. Tutaj mata służy również jako amortyzacja kręgosłupa i stawów podczas wykonywania ćwiczeń. Zwykle maty używane do pilatesu są nieco grubsze niż te do jogi, aby zapewnić wystarczającą amortyzacją, a jednocześnie odpowiednie wsparcie.

Z drugiej strony – maty do jogi są zwykle nieco cieńsze, ponieważ musisz poczuć podłogę, aby uzyskać odpowiednią równowagę i wykonywać ruchy we właściwy sposób. Maty używane do jogi są zwykle też nieco mniejsze niż te używane do pilatesu. Tak czy inaczej, najważniejszą częścią tych dwóch rodzajów mat do ćwiczeń jest ich antypoślizgowa powierzchnia. 
Należy jeszcze wspomnieć o matach do ćwiczeń w ich klasycznej formie. Taka mata do ćwiczeń jest niezbędna do typowych treningów, których pewna ilość aktywności odbywa się bezpośrednio na podłodze. Taka mata sprawia na przykład, że brzuszki są wygodniejsze, a biodra, kolana, kość ogonowa i kręgosłup mają zapewnioną odpowiednią amortyzację i wsparcie, których potrzebują podczas wykonywania ruchów będących częścią tego rodzaju treningu.

Choć lista powyższa nie jest wyczerpana, to wyżej wymienione maty do ćwiczeń należą do tych najczęściej spotykanych, które powinieneś rozważyć – pamiętając, że są one stworzone dla Twojego bezpieczeństwa i ochrony podczas rutynowych ćwiczeń.