Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do ojca?

Niezależnie od tego, czy jesteś po rozwodzie, czy jesteś w separacji, jeśli jesteś rodzicem, potrzebujesz nakazu opieki. Rodzice mogą wypracować własne ustalenia dotyczące opieki i widzeń za zgodą sędziego. Jeśli rodzice nie są w stanie się zgodzić, sędzia wyda nakaz odwiedzin i opieki w oparciu o najlepszy interes dziecka.

Twoje postanowienie o przyznaniu opieki określi, który z rodziców sprawuje podstawową opiekę fizyczną i prawną lub czy oboje rodzice wspólnie sprawują pieczę. Ponadto Twój nakaz prawdopodobnie będzie zawierał tygodniowy harmonogram z datami, godzinami i lokalizacjami przewidzianymi na wizyty w dni powszednie i / lub weekendy. Wizyty wakacyjne i odwiedziny letnie również powinny być częścią twojego nakazu opieki.

Po wydaniu nakazu odwiedzin oboje rodzice muszą go przestrzegać. Rodzice nie mogą wprowadzać własnych zmian dotyczących prawa do opieki bez zgody sędziego. Odmowa chodzenia na wizyty przez dziecko może skomplikować sytuację.

Jaka jest rola rodzica podczas odwiedzin?

Zgodnie z każdym nakazem odwiedzin rodzic musi w rozsądnym zakresie udostępnić dziecko na wizytę w godzinach określonych w nakazie. Może to obejmować obecność dziecka w określonym miejscu lub w domu drugiego rodzica. Kiedy dziecko jest chore lub z innego powodu nie może przyjść na wizytę, rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem musi jak najszybciej powiadomić drugiego rodzica i umówić się na wizytę uzupełniającą.

Większość nakazów dotyczących opieki nie określa roli rodzica w ułatwianiu odwiedzin, innej niż udostępnianie dziecka. Sugeruje się, że rodzic będzie postępował rozsądnie. Na przykład sędzia może być bardziej wyrozumiały dla rodzica, który nie może zmusić nastoletniego dziecka do współpracy podczas odwiedzin, niż gdyby rodzic powiedział, że jego maluch odmawia odwiedzin. W przypadku młodszych dzieci rodzice są bardziej odpowiedzialni za zapewnienie, że odbywają się wizyty z drugim rodzicem.

Czy mogę ponosić odpowiedzialność, jeśli moje dziecko odmawia odwiedzin?

Rodzic, który odmówi drugiemu rodzicowi spotkania się z dzieckiem lub nie zastosuje się do warunków nakazu opieki, może spotkać się z zarzutami. Rodzic nieobecny na wizycie może złożyć w sądzie wniosek, stwierdzając, że drugi rodzic uniemożliwia wizyty. Jest to powszechna sytuacja nawet w przypadkach, gdy dziecko, a nie rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem, odmawia odwiedzin. Rodzic, któremu został wydany nakaz ujawnienia sprawy, musi udowodnić sądowi, że postępuje zgodnie z jego nakazami, ale dziecko nie chce współpracować.

Sędziowie zwykle są bardziej wyrozumiali w sytuacjach z udziałem nastolatków, w których dziecko może sprawować pewną kontrolę. Jednak możesz zostać uznany za winną tej sytuacji, jeśli nie możesz udostępnić swojego dziecka na potrzeby odwiedzin. Wynik Twojej sprawy będzie zależał od tego, czy sędzia uzna, że ​​Twoje dziecko – a nie Ty – uniemożliwia wizyty.

Co mogę zrobić, gdy moje dziecko nie chce współpracować przy odwiedzinach?

Być może najbardziej pomocną rzeczą, jaką możesz zrobić z dzieckiem, które odmawia odwiedzin, jest udokumentowanie incydentu i natychmiastowe powiadomienie drugiego rodzica dziecka za pośrednictwem wiadomości tekstowej, e-maila lub telefonu, w zależności od potrzeb. Jeżeli istnieje nakaz uniemożliwiający kontakt, powinieneś powiadomić swojego adwokata, że ​​Twoje dziecko odmawia odwiedzin. Na przykład, jeśli planujesz podrzucić dziecko do byłego, ale dziecko nie ustąpi, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z byłym lub prawnikiem. Koniecznie przedstaw szczegóły sytuacji na piśmie (w wiadomości SMS lub e-mail) i wyjaśnij, jakie wysiłki podjęłaś, aby Twoje dziecko współpracowało podczas wizyty.

Pomocne może być również zaangażowanie drugiego rodzica dziecka i nałożenie na niego odpowiedzialności za pomoc w przeprowadzeniu wizyty. W szczególności możesz poprosić drugiego rodzica, aby zadzwonił do dziecka lub przyszedł do twojego domu i spróbował porozmawiać z dzieckiem, które odmawia odwiedzin. Pomaga to drugiemu rodzicowi zrozumieć sytuację. Nie musisz zmuszać dziecka do wizyty.

Jeśli masz obawy, że drugi rodzic znęca się lub krzywdzi dziecko, natychmiast skontaktuj się ze swoim prawnikiem. Jednak w większości sytuacji, w których wizyta nie stwarza zagrożenia dla dziecka, musisz być w stanie pokazać sędziemu, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby wizyty były możliwe.

Kiedy dziecko odmawia odwiedzin, stawia to rodzica w trudnej sytuacji. Upewnij się, że chronisz swoje dziecko, jeśli istnieją dowody na to, że jest ono wykorzystywane pod opieką drugiego rodzica. Jednak równie ważne jest, aby chronić się w tego typu sytuacjach, dokumentując fakty i angażując drugiego rodzica dziecka, gdy dziecko odmawia odwiedzin. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz dodatkowe pytania dotyczące odwiedzin, skontaktuj się z lokalnym prawnikiem rodzinnym w celu uzyskania porady.