Pozostawianie danych na stronach, które nie są zabezpieczone, nie jest bezpieczne. Rozumie to coraz więcej internautów. Jeśli chcesz uniknąć ich ucieczki, Twoja witryna www potrzebuje certyfikatu SSL. Teraz możesz skorzystać z jeszcze lepszego rozwiązania, jakim jest certyfikat ECC.
Użytkownicy często zostawiają na stronach internetowych wrażliwe dane. To szczególnie dotyczy e-sklepów. Aby chronić te dane przed kradzieżą, najlepiej zabezpieczyć stronę internetową certyfikatem SSL. Tutaj opowiemy o certyfikatach ECC z najnowszym algorytmem szyfrowania.
Szyfrowanie w SSL
Obecnie certyfikat SSL można zdobyć łatwo i szybko, bo ma go w swojej ofercie wielu dostawców usług internetowych. Jak działa jednak takie zabezpieczenie? Istotne jest to, jaki typ szyfrowania wykorzystuje dany certyfikat SSL. Pierwsza metoda to szyfrowanie symetryczne, które jest szybkie i używa jednego klucza, ale nie jest wydajne, ponieważ jeden serwer musi obsługiwać olbrzymią ilość takich kluczy. Druga metoda to szyfrowanie asymetryczne, które jest o wiele bezpieczniejsze i do tego jest praktyczne, bo serwer używa tylko jednego klucza, aby odszyfrować dane.
Czym jest certyfikat ECC SSL?
Szyfrowanie asymetryczne jest bezpieczniejsze, ale używa długich kluczy szyfrujących, co sprawia, że sam proces szyfrowania zostaje spowolniony. Aby tego uniknąć, wprowadzono właśnie certyfikaty ECC SSL. Szyfrowanie używa algorytmów matematycznych. Najczęściej to algorytm RSA (Rivest, Shamir, Adleman), DSA (Digital Signature Algorithm) i właśnie ECC (Elliptic Curve Cryptography). Ten ostatni opiera się na wykorzystaniu krzywych eliptycznych i jest najnowszym algorytmem szyfrowania asymetrycznego. ECC to większe bezpieczeństwo, duża szybkość szyfrowania, a przy tym krótsze klucze w porównaniu z innymi algorytmami.
Dlaczego potrzebujesz certyfikatu SSL?
Obecnie żaden właściciel poważnej strony internetowej nie może pozwolić sobie na brak certyfikatu SSL i to z różnych względów. Po pierwsze chodzi o kwestie bezpieczeństwa. SSL pozwala na szyfrowanie połączenia między przeglądarką użytkownika a serwerem. Takiej transmisji nie może przechwycić nikt nieupoważniony. Wrażliwe dane internauty są więc bezpieczne. Po drugie użytkownik widzi zieloną kłódkę i wie, że połączenie z daną witryną jest bezpieczne, co jest dodatkowym impulsem do odwiedzenia strony www i budowania zaufania do serwisu. Przy okazji przeglądarki internetowe nie oznaczają witryny jako niezabezpieczonej. Do tego certyfikat SSL pomaga w pozycjonowaniu, bo Google promuje bezpieczne witryny i ułatwia wypełnienie przepisów RODO (konieczność szyfrowania danych).
Certyfikat SSL to już konieczność, ale warto postawić na certyfikat szyfrowany algorytmem ECC, bo to nowoczesne i szybkie rozwiązanie. Zapewnia nam bezpieczeństwo, a do tego strona działa szybko.